Vítáme Vás na platformě Pomáhej Ukrajině!
Pomáhej Ukrajině je centrální místo pro zprostředkování občanských nabídek pomoci uprchlíkům z Ukrajiny a pomáhajícím organizacím.
Zde vložíte nabídku pomoci a zde také pomoc naleznete.
Zde vložte svou nabídku pomoci.
Většina nabídek, např. materiální pomoc, doučování a další služby,
budou okamžitě zveřejněny a využít je může
kdokoli. S nabídkami ubytování pracují pouze
registrované pomáhající organizace.
Zde vyhledejte pomoc, kterou potřebujete.
Nabídky jsou pro větší přehlednost rozděleny do kategorií. Na veřejné nabídky materiální pomoci, dopravy, doučování a dalších služeb můžete přímo reagovat pomocí formuláře. Hledáte-li nabídky bydlení, kontaktujte pomáhající organizaci.
Zde můžete vložit svou nabídku ubytování,
nebo najít pomáhající organizaci, která
vám pomůže vyhledat ubytování. Najdete tu také informace
o podpoře ubytování uprchlíků z Ukrajiny.
Pomáhající organizace
Jste nevládní organizace, obec, škola nebo občanská iniciativa, která pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny,
a potřebujete přístup k neveřejným nabídkám pomoci?
Přečtěte si informace pro organizace, podívejte se, kdo je v naší platformě zaregistrován, nebo se zaregistrujte.
Novinky
Prodloužení dočasné ochrany 2024
Držitelé dočasné ochrany platné do 31. 3. 2024 budou mít možnost si dočasnou ochranu prodloužit do 31. 3. 2025.
Povinnost registrovat vozidlo s ukrajinskou SPZ
- Od 1.1. 2024 se zavádí povinná evidence vozidel se státní poznávací značkou Ukrajiny (evidence ukrajinských vozidel).
- Řidiči budou smět řídit vozidlo s SPZ Ukrajiny, pouze pokud bude registrované v evidenci. Registraci je třeba provést do 8 dnů po příjezdu. Není třeba registrovat vozidla v rámci tzv. mezinárodního provozu.
- Zápis do evidence ukrajinských vozidel provádí obecní úřad obce s rozšířenou působností, a to na základě oznámení. Občané Ukrajiny, kteří již v ČR pobývají, mohou svá vozidla registrovat od 1.10. 2023.
- Informace na webu Ministerstva dopravy
Mimořádná okamžitá pomoc (MOP) pro zranitelné osoby
Cizinci s DO, který sice je zranitelnou osobou, ale nebyla mu přiznána humanitární dávka (HuD), a proto mu hrozí ukončení bydlení v nouzovém ubytování, je možné poskytnout mimořádnou okamžitou pomoc (MOP).
Příběhy pomoci
Rodina se třemi dětmi, kterou jsme ubytovávali, si už našla nové bydlení v Praze a sami podnikají a snad žijí i v rámci možností dobrý a spokojený život.
Web je přehledný a snadno je v něm orientuje. Děkuji a pokračujte.
Někteří dobrovolníci, které jsme na platformě našli, jsou s naší organizací v pracovním kontaktu doteď.
Přijali jsme ke sdílenému bydlení paní Daria s jejím desetiletým synem Davidem. Protože jsem už v důchodu (manželka ještě pracuje), mohl jsem se paní Iryně věnovat jako mediátor při všech nutných jednáních na sociálce, Úřadu práce, v bance a na telekomunikacích.
Naše zkušenost s jejich pobytem byla velmi pozitivní, byli to milí a slušní lidé, snažili se zapojit do komunitního života v naší obci, kde si i našli práci.
Ze soužití s rodinou z Ukrajiny jsme se o sobě dozvěděli dvě základní věci: co všechno bychom museli snést, kdybychom museli utíkat my, a co všechno jsme jako rodina v dané situaci schopni unést.
Po osvobození jejich domovského města se vrátili zpět za zbytkem své rodiny. Jsou šťastni, že mohou být spolu a to i přesto, že občas se musí stále schovávat v krytu a elektřina jde jen pár hodin denně. Jsme spolu v kontaktu a vědí, že kdyby bylo ještě hůře, mohou se vrátit zase k nám.
Jsem už důchodce. Nabídla jsem pětičlenné rodině nejdříve naši chalupu, ale vzhledem k tomu, že tu není práce, tak jsem se rozhodla jít bydlet na chalupu já a půjčit byt Ukrajincům.
Sama jsem platformu využila k tomu, že jsem předala dvakrát pomoc (šatstvo pro děti, které jsem posbírala mezi místními maminkami) osobám, které pomoc potřebovaly.