Často kladené otázky

Jak mohu reagovat na veřejnou nabídku pomoci, kterou potřebují?
Vyhledejte nabídku pomoci, kterou potřebujete, a klikněte na tlačítko “Potřebuji tuto pomoc”. Otevře se formulář, vyplňte do něj kontakt na sebe a odešlete. Platforma Váš požadavek doručí osobě, která nabízí pomoc. Tato osoba Vás pak bude sama kontaktovat a domluvíte se na předání pomoci. Kontaktování přes formulář používáme proto, abychom přímo nezveřejňovali kontaktní údaje.
Nechcete nic nabídnout, naopak potřebujete pomoci?
Pokud potřebujete pomoci, na veřejné nabídky můžete reagovat přímo. K neveřejným nabídkám mají z důvodu bezpečnosti a ověřování nabídek přístup pouze pracovníci registrovaných pomáhajících organizací, kteří vám pomohou vyhledat vhodnou nabídku a propojí vás s osobou, která pomoc nabízí. Pokud potřebujete využít neveřejnou nabídku, kontaktujte nejbližší pomáhající organizaci - jejich seznam je zveřejněn na hlavní stránce platformy.
Jak se můžu zapojit?
Vyplněním jednoduchého dotazníku, kde popíšete, co nabízíte, a vyplníte základní kontakt. Po ověření Vašeho emailu se vaše nabídka zobrazí v databázi nabídek. Tu mohou využívat potřební i jednotlivé organizace. Prosíme, nabízejte kapacity a služby, o kterých víte, že jsou zcela reálné. Svou nabídku pomoci můžete kdykoliv změnit, nebo zrušit ve svém uživatelském profilu.
Kdo tuto platformu zajišťuje?
Platformu zajišťuje Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, které sdružuje 15 nevládních organizací zabývajících se dlouhodobě migrací a integrací cizinců. Technologicky ji vyvinula a nadále spravuje společnost Contember s podporou dobrovolníků a podporovatelů. Prvotní impuls vznikl z podnětu Jana Böhma a Daniela Kolského.
Kdo se může zapojit?
Úplně každý, kdo chce pomoci, ať již jako jednotlivec, firma, nebo obec. Prosíme, zadejte svou nabídku do platformy.
Co je cílem platformy?
Cílem platformy Pomáhej Ukrajině je soustředit nabídky a potřeby pomoci na jednom místě a co nejlépe je využívat. Většina nabídek je přímo zveřejněna a může na ně reagovat kdokoliv. Některé typy nabídek (například ubytování) jsou pak k dispozici pouze pomáhajícím organizacím, které propojují nabídky a potřeby uprchlíků, kterým pomáhají, Pracovnici platformy dále poskytují informační servis o pomoci uprchlíkům a propojují všechny, kdo pomáhají nebo pomoc potřebují.
Proč jsou některé nabídky skryté a nemohu na ně reagovat přímo?
Část nabídek je zpřístupněna pouze registrovaným organizacím a institucím. Registrovaných organizací jsou stovky a na nabídky reagují. Jejich seznam je zveřejněn na hlavní stránce platformy Důvodem pro nezveřejnění všech nabídek je bezpečnost. Bohužel se již nyní objevují případy, kdy jsou příchozí a jejich křehká situace zneužívána. Dalším důvodem u tohoto typu nabídek je udržitelnost - hledáme zejména dlouhodobá, stabilní řešení. Děkujeme za pochopení.
Jste organizace, obec nebo organizační složka státu a chcete získat přístup k neveřejným nabídkám pomoci, abyste je mohli využívat pro uprchlíky nebo pro svou práci?
Zaregistrujte se prostřednictvím formuláře. Po jednoduchém ověření vás přiřadíme do systému a vy tak dostanete plný přístup k nabídkám pomoci a možnost přímo komunikovat s těmi, kdo pomoc nabízejí.
Chci pomoci, co všechno mohu nabídnout?
Platforma je rozdělena do mnoha typů pomoci, svou pomoc proto prosím přiřaďte do některé z kategorií pomoci. Možnost “Jiná nabídka” využijte až když opravdu nevíte, kam svou pomoc zařadit. Potřeby se budou během času měnit, jejich vývoj sledujeme a podle toho typy pomoci doplňujeme. Může se hodit mnohá pomoc. Děkujeme za každou smysluplnou nabídku pomoci, dobrovolnictví.
Jste expert / expertka?
Pokud jste odbornice/odborník, nabízíte nějakou seniorní znalost, nebo zkušenost (především psychologie, zdravotnictví, sociální práce, pedagogika dětí, nebo IT apod), prosím nabídněte svou pomoc do platformy , nebo napište email na pomahejukrajine@migracnikonsorcium.cz, budeme vás kontaktovat.
Potřebujete podporu, nebo pomoc?
V platformě máte možnost vyhledávat a filtrovat (podle kraje, okresu a dalších parametrů) v rámci zveřejněných nabídek pomoci.
Jak platforma technicky funguje?
Osoba nabízející pomoc vyplní jednoduchý dotazník. Proběhne ověření jejího emailu. Veřejné nabídky jsou zveřejněny a každý na ně může reagovat. Neveřejné nabídky jsou k dispozici pomáhajícím organizacím. Pracovníci platformy procházejí nové nabídky v kategoriích Jiné nabídky a Velké nabídky, a oslovují konkrétní organizace a nabídky jim zprostředkují. Pracovníci platformy také některé nabídky ověřují.
Chcete pomoci raději finančně?
To je skvělé a velice děkujeme za každou podporu. Seznam ověřených sbírek pomoci soustřeďuje projekt Stojíme za Ukrajinou, případně můžete podpořit jakoukoliv ze sbírek organizací, které jsou členy Konsorcia. Děkujeme a vážíme si vaší podpory.
Děláme něco podobného jako dělá platforma Pomáhej Ukrajině, co teď?
To je skvělá a oceňujeme každou smysluplnou pomoc. Prosíme, pokud jste již nějakým způsobem organizováni, nebo jste jinou platformou (například ve škole, oddíle, v práci apod), dejte nám o sobě vědět, ať můžeme třeba spolupracovat
Všechny zveřejněné nabídky poskytuje Konsorcium?
Ne, tato platforma není přehledem toho, co poskytujeme my, nebo naši členové. Platforma je vytvořena proto, aby občané mohli nabízet svou pomoc a aby se dostala co nejvíce zájemcům. Konsorcium dává každému možnost využít platformu, pro shromažďování a využívání nabídek pomoci.
Kontroluje Konsorcium nějak kvalitu nabízených služeb?
Nabídky většinou ověřovány nejsou. Také proto nejsou některé nabídky přímo zveřejněny, ale projdou nejprve ověřením pracovníky pomáhajících organizací, které je propojují s těmi, kdo pomoc potřebují. Zapojené nevládní organizace ale nemohou přejímat odpovědnost za všechny nabídky ani za poptávku. Pokusí se ale obě strany dobře informovat a propojit je tak, aby pomoc byla co nejúčinnější. Nabídek jsou desetitisíce, nemáme možnost kvalitu nabízených služeb kontrolovat.
Jste novinář a chcete více informací?
Ozvěte se nám na krchova@migracnikonsorcium.cz, rádi vám je poskytneme.