Pomozte uprchlíkům z Ukrajiny najít ubytování

Platforma Pomáhej Ukrajině umožňuje propojovat ubytovatele a uprchlíky z Ukrajiny. 

Občanské nabídky ubytování nejsou z důvodu bezpečnosti veřejně dostupné. Mají k nim přístup pouze pracovníci zhruba 600 tzv. pomáhajících organizací (nevládní organizace, charity nebo obce), které pomáhají ubytování uprchlíkům zprostředkovat.

Pokud chcete nabídnout ubytování pro uprchlíky, přečtěte si, jak celý proces funguje, a vložte svou nabídku do platformy.  Níže také najdete informace o existující státní podpoře ubytování, kterou mohou uprchlíci využít.

Pokud sami ubytování potřebujete, obraťte se na jednu z pomáhajících organizací, která má k nabídkám bydlení na platformě přístup a může vám pomoci vhodné ubytování najít.

Pomoc s bydlením je stále potřeba. Významná část uprchlíků stále bydlí v provizorním hromadném ubytování, zejména v ubytovnách. Lidem v nich se daří hůře jak v práci, tak ve škole, neumějí dobře česky a neznají se téměř s žádnými Čechy.

Po 1. červenci 2023 byla výrazně omezena státní podpora ubytování uprchlíků, a tak lidé z ubytoven hledají možnosti normálního bydlení v bytech.

Proč nabídnout bydlení uprchlíkům?

Solidarita

Solidarita

 

I když jsou uprchlíci z Ukrajiny v České republice převážně dočasně, dočasnost trvá už více než rok a možná bude i delší. Na ubytovně s mnoha dalšími osobami je obtížné tak dlouho bydlet. Uprchlíci jsou lidé, kteří prošli traumatickou zkušeností, ztratili svého příbuzného nebo v ČR “jen” čekají na konec války. Pomůžeme jim tím, že jim nabídneme soukromí a důstojné bydlení.

Integrace

Integrace

 

Nejlépe integrovaní jsou ti ukrajinští uprchlíci, kteří v České republice našli zaměstnání, jsou začleněni do české společnosti a jejich děti navštěvují školská zařízení. Uprchlíci, kteří bydlí v bytech a jsou v kontaktu s českými ubytovateli, mají k začlenění blíže.

Obohacení

Obohacení

 

Poskytnutí bydlení uprchlíkům není jen jednostrannou pomocí. Často vede k vzájemnému obohacení, podpoře i trvalým přátelstvím. Setkání s novou kulturou, poznání vlastních schopností a hranic jsou cennými zkušenostmi pro další život.

Jak to funguje

Jak nabídnete bydlení? Co se stane s vaší nabídkou? Kdo má k vaší nabídce přístup?

Step-1
1. krok
Vyplnění formuláře a ověření nabídky

Vyplníte formulář, ve kterém popíšete nabízené ubytování. Po odeslání formuláře Vám do emailu přijde odkaz, prostřednictvím něhož ověříte svůj email. Ten bude sloužit jako vaše přihlašovací jméno. Vaše nabídka bude zpřístupněna v neveřejné sekci platformy pomahejukrajine.cz, a to z důvodu bezpečnosti a ochrany vašeho soukromí. Na platformě vám rovněž vznikne uživatelský účet, ve kterém můžete nabídku dále upravovat. Během několika dní vás případně zkontaktujeme a ověříme, zda jsou informace o nabídce ubytování srozumitelné a úplné.

Step-2
2. krok
Zprostředkování pomáhající organizací

Vaše nabídka se skrze platformu pomahejukrajine.cz dostane do rukou pracovníkům registrované pomáhající organizace, které mají za poslední měsíce s podporou uprchlíků zkušenosti. 

Přesný popis nabízeného ubytování je důležitý, aby pracovníci organizace mohli svým klientům vybrat ubytování podle jejich potřeb a vašich možností.

Můžete sami i některou z organizací oslovit a na svou nemovitost ji upozornit.  

Pokud byste chtěli svou nemovitost nabídnout přímo konkrétní organizaci, můžete oslovit například Sdružení pro integraci a migraci a jejich projekt Uprchlíci vítejte.

Step-3
3. krok
Propojení ubytovatele a uprchlíka

Pracovníci pomáhajících organizací zprostředkují prvotní kontakt a pomohou domluvit se na podmínkách ubytování. Každá organizace má vlastní postup, jak potřeby ubytovatele a uprchlíka sladit ke vzájemné spokojenosti.  V každém případě platí, že jak uprchlíci, tak ubytovatelé se na organizaci mohou v případě potřeby obrátit.

Step-4
4. krok
Ubytování

Pokud půjde všechno dobře, stanete se ubytovatelem, poskytujícím ubytování uprchlíkovi či rodině uprchlíků. Pomáhající organizace vám bude asistovat např. s návrhem nájemní či podnájemní smlouvy. Ubytovaný uprchlík následně musí svou novou adresu do 3 dnů registrovat u Ministerstva vnitra (Odboru Azylové a migrační politiky).

Step-5
5. krok
Podpora

Při poskytnutí solidárního ubytování potřebují dlouhodobou podporu ze strany pomáhajících organizací jak uprchlíci, tak ubytovatelé. Zůstaňte prosím v kontaktu s pomáhající organizací a řešte s ní nejasnosti či problémy. V případě potřeby se můžete obrátit i na nás. 

Podporu uprchlíkům nebo i vám mohou poskytnout i infolinky specializované na informování cizinců.

Podpora ubytování uprchlíků v domácnostech

Mnoho rodin se rozhodlo své domácnosti a/nebo vlastní nemovitosti dočasně poskytnout ukrajinským uprchlíkům k bydlení. Stát bydlení uprchlíků do určité míry finančně podporuje.

Pravidla podpory platná do 30.6.2023

Do 30.6.2023 mohly tzv. solidární domácnosti čerpat finanční podporu v podobě příspěvku pro solidární domácnost. Od 1.7.2023 již příspěvek solidárním domácnostem vyplácen není.

Pravidla podpory platná od 1.7.2023

Solidární domácnosti nedostávají od státu žádný příspěvek. S uprchlíky uzavírají nájemní smlouvu a uprchlíci své ubytování hradí z vlastních prostředků. Pokud uprchlíci nemají žádné příjmy, nebo jsou jejich příjmy velmi nízké, mohou získat humanitární dávku, jejíž součástí jsou i tzv. započitatelné náklady na bydlení. Tyto finanční prostředky jsou určené na úhradu bydlení.

Pokud jako majitel pronajmete uprchlíkům nemovitost a vložíte ji do Evidence bytů a smluv MPSV, mohou uprchlíci získat vyšší započitatelné náklady na bydlení, než kdyby nemovitost v Evidenci nebyla.

Podrobné informace o podpoře bydlení uprchlíků (infoservis Konsorcia NNO pro profesionály v oblasti integrace) 

Web MPSV k Evidenci bytů a solidárnímu příspěvku

house

Byt v Evidenci bytů a smluv MPSV

 

Pokud si uprchlík pronajímá samostatný byt, který jeho majitel vložil do Evidence bytů a smluv MPSV, může získat jako součást humanitární dávky započitatelné náklady na bydlení ve výši 

3.000 Kč na osobu a měsíc.

house2

Byt mimo Evidenci bytů a smluv MPSV

 

Pokud uprchlík bydlí v bytě, jehož majitel ho nevložil do Evidence bytů a smluv MPSV, nebo pokud bydlí v bytě společně s pronajímatelem, může získat jako součást humanitární dávky započitatelné náklady na bydlení ve výši 

2.400 Kč na osobu a měsíc.

Započitatelné náklady na bydlení

 

Započitatelné náklady nejsou samostatnou dávkou, kterou dostanou všichni uprchlíci. Jsou součástí humanitární dávky, která sestává z:

  • životního nebo existenčního minima (konkrétní výše závisí na věku uprchlíka, délce pobytu v ČR a jeho zdravotním stavu), a 
  • započitatelných nákladů na bydlení nebo ubytování (jejich výše je dána nařízením Vlády ČR, a to 2.400 nebo 3.000 Kč na osobu a měsíc)

Humanitární dávku dostane jen ten uprchlík (nebo rodina, tzv. okruh společně posuzovaných osob), jehož příjmy a úspory nepřekračují součet životního/existenčního minima a započitatelných nákladů na bydlení. Kdo nemá žádné příjmy, dostane dávku v plné výši. Kdo má příjmy nižší, dostane doplatek do výše dávky.

 

Příklad: matka s dětmi 6 a 11 let, 1 rok v ČR, bydlí v bytě v evidenci

  • pokud má příjem 10 tisíc Kč, její humanitární dávka se počítá takto: výše životního/existenčního miinima pro ni a děti 10.808 Kč + započitatelné náklady 9.000 Kč - plat 10.000 Kč = dávka ve výši 9.808 Kč. Z platu a dávky musí zaplatit jak za živobytí, tak nájem
  • pokud má příjem 20 tisíc Kč, dávka jí nenáleží (vydělá více než životní/existenční minimum pro rodinu + započitatelné náklady na bydlení)
  • pokud nemá žádný příjem, dávku bude mít ve výši 19.808 Kč.

 

Pokud tato paní bydlí v bytě mimo evidenci, výpočet by byl následující:

  • pokud má příjem 10 tisíc Kč, její humanitární dávka se počítá takto: výše životního/existenčního minima pro ni a děti 10.808 Kč + započitatelné náklady 7.200 Kč - plat 10.000 Kč = dávka ve výši 8.008 Kč. 
  • pokud nemá žádný příjem, dávku bude mít ve výši 18.008 Kč, a z ní musí zaplatit vše.

 

Podrobné informace o humanitární dávce (infoservis Konsorcia NNO pro profesionály v oblasti integrace

Než do toho půjdete, ujasněte si:

Kontakt a komunikace s uprchlíky z Ukrajiny

Rozhodli jste se ubytovat uprchlíky? Nabízíme vám materiály, které vám mohou pomoci při komunikaci s uprchlíky nebo mohou zodpovědět vaše otázky.

Pro efektivnější komunikaci

O všem důležitém s nájemníky komunikujte. Ale i při dobré vůli může někdy v komunikaci dojít k nedorozumění, částečně i vlivem kulturních rozdílů.

Na rychlé překlady jsou nejvhodnější internetové překladače Charles Translator (mobilní aplikace pomůže i s překladem mluvené řeči) a DeepL. S tlumočením Vám pomohou např. na asistenční infolince Charity ČR.

Další důležité odkazy

Vzory nájemních smluv: Dvojjazyčné vzory smluv od organizace SIMI, vzory smluv na webu MPSV

Pomáhej Ukrajině, na naší platfromě můžete vyhledat nabídky materiální pomoci, doprovodu nebo dopravy, které můžete potřebovat při zabydlování uprchlíků.

Informační servis k situaci uprchlíků je náš rozcestník pro profesionály v oblasti integrace, najdete tady ale důležité kontakty a aktuální informace z legislativy.

Naši Ukrajinci je rozcestník ministerstva vnitra pro Ukrajince i pro ty, kteří chtějí pomoct.

Zkušenosti hostitelských rodin pro uprchlíky z Ukrajiny Facebooková skupina, ve které domácnosti sdílí zkušenosti s bydlením s uprchlíky z Ukrajiny a navzájem si pomáhají.

arrow

Jak pomáhat a rozumět?

Příručka o bezprostřední pomoci uprchlíkům a kulturních rozdílech mezi ČR a Ukrajinou

Přečíst
arrow

Příručka pro soužití s uprchlíky

Návod, jak zajistit, aby se u vás nově příchozí cítili vítáni a v bezpečí

Přečíst
arrow

Základy češtiny a ukrajinštiny pro běžné životní situace

Přehled základních komunikačních frází v češtině a ukrajinštině

Navštívit
arrow

Jak mluvit s lidmi zasaženými válkou

Příručka pro komunikaci s uprchlíky pro jejich blízké a dobrovolníky

Přečíst
arrow

Základní interkulturní trénink

Čtyřhodinový kurz zdarma pro zájemce o interkulturním soužití se zvláštním zřetelem na nově příchozí z Ukrajiny

Více informací

Registrační formulář pro nabídku ubytování

Vyplňte kontaktní informace o sobě, adresu a další informace o ubytování, které nabízíte. Po ověření zadaného emailu se vaše nabídka zobrazí v platformě registrovaným uživatelům z pomáhajících organizací, kteří zprostředkovávají ubytování.

Pokud již na platformě registraci máte, vložte ubytování prostřednictvím menu Moje nabídkyNová nabídka 

Položky označené * jsou povinné

Vaše kontaktní údaje

Můžete mne kontaktovat

Hovořím těmito jazyky

Co mohu nabídnout (můžete vybrat více možností):

Nabídky ubytování budou zpracovávat kolegové z organizací nebo obcí v místech potřeby. Ti Vás také budou kontaktovat v případě zájmu o Vaši nabídku. Prosíme, specifikujte svou nabídku co nejpřesněji.

Vaše nabídka bude veřejně dostupná (bez osobních údajů) a kdokoliv Vás bude moci kontaktovat prostřednictvím formuláře.

Nabídky tlumočení a překladů, vítáme profesionální i laické služby, ideální je, pokud máte už nějaké zkušenosti. Vaše nabídka bude veřejně dostupná (bez osobních údajů) a kdokoliv Vás bude moci kontaktovat prostřednictvím formuláře.

Nabízejte, prosíme, pouze dopravu materiálu nebo stěhování v ČR, nikoliv pouze převoz osob z hranic. Vaše nabídka bude veřejně dostupná (bez osobních údajů) a kdokoliv Vás bude moci kontaktovat prostřednictvím formuláře.

Vaše nabídka bude veřejně dostupná (bez osobních údajů) a kdokoliv Vás bude moci kontaktovat prostřednictvím formuláře.

Nabídky budou zpracovávat kolegové z organizací nebo obcí v místech potřeby. Ti Vás také budou kontaktovat v případě zájmu o Vaši nabídku. Prosíme, specifikujte svou nabídku co nejpřesněji.

Vaše nabídka bude veřejně dostupná (bez osobních údajů) a kdokoliv Vás bude moci kontaktovat prostřednictvím formuláře.

Nabídky budou zpracovávat kolegové z organizací nebo obcí v místech potřeby. Ti Vás také budou v případě zájmu kontaktovat.

Vaše nabídka bude veřejně dostupná (bez osobních údajů) a kdokoliv Vás bude moci kontaktovat prostřednictvím formuláře.

Doučování dětí nebo dospělých - čeština, ostatní předměty. Vaše nabídka bude veřejně dostupná (bez osobních údajů) a kdokoliv Vás bude moci kontaktovat prostřednictvím formuláře.

Sportovní aktivity, kulturní akce, kroužky, dětské kluby apod. Vaše nabídka bude veřejně dostupná (bez osobních údajů) a kdokoliv Vás bude moci kontaktovat prostřednictvím formuláře.

Nabídky pomoci se vzděláváním ve školách - při výuce, v družině, MŠ... Nabídky budou zpracovávat kolegové z organizací nebo obcí v místech potřeby. Ti Vás také budou v případě zájmu kontaktovat.

Nabídka kurzů a výuky češtiny. Vaše nabídka bude veřejně dostupná (bez osobních údajů) a kdokoliv Vás bude moci kontaktovat prostřednictvím formuláře.

Adaptační skupiny podle Lex Ukrajina - nabídka prostor a práce v adaptační skupině. Vaše nabídka bude veřejně dostupná (bez osobních údajů) a kdokoliv Vás bude moci kontaktovat prostřednictvím formuláře.

Nabídka učebnic a materiálů k výuce češtiny nebo k výuce v ukrajinštině nebo ruštině. Vaše nabídka bude veřejně dostupná (bez osobních údajů) a kdokoliv Vás bude moci kontaktovat prostřednictvím formuláře.

Nabídky zdravotní a sociální péče včetně pomoci seniorům, handicapovaným nebo služby porodních asistentek. Vaše nabídka bude veřejně dostupná (bez osobních údajů) a kdokoliv Vás bude moci kontaktovat prostřednictvím formuláře.

Nabídky pomoci a péče o domácí zvířata. Vaše nabídka bude veřejně dostupná (bez osobních údajů) a kdokoliv Vás bude moci kontaktovat prostřednictvím formuláře.

Nabídky od velkých firem, hromadné nabídky atd. Nabídky budou zpracovávat kolegové z organizací nebo obcí v místech potřeby. Ti Vás také budou v případě zájmu kontaktovat.

Poptáváme hlavně pomoc, popsanou v kategoriích výše. Pokud však máte jedinečnou nabídku pomoci, která se nevejde do žádné kategorie, napište nám prosím sem. Nabídky budou zpracovávat kolegové z organizací nebo obcí v místech potřeby. Ti Vás také budou v případě zájmu kontaktovat.