Pomozte uprchlíkům z Ukrajiny najít ubytování
Platforma Pomáhej Ukrajině umožňuje propojovat ubytovatele a uprchlíky z Ukrajiny.
Občanské nabídky ubytování nejsou z důvodu bezpečnosti veřejně dostupné. Mají k nim přístup pouze pracovníci zhruba 600 tzv. pomáhajících organizací (nevládní organizace, charity nebo obce), které pomáhají ubytování uprchlíkům zprostředkovat.
Pokud chcete nabídnout ubytování pro uprchlíky, přečtěte si, jak celý proces funguje, a vložte svou nabídku do platformy. Níže také najdete informace o existující státní podpoře ubytování, kterou mohou uprchlíci využít.
Pokud sami ubytování potřebujete, obraťte se na jednu z pomáhajících organizací, která má k nabídkám bydlení na platformě přístup a může vám pomoci vhodné ubytování najít.
Pomoc s bydlením je stále potřeba. Významná část uprchlíků stále bydlí v provizorním hromadném ubytování, zejména v ubytovnách. Lidem v nich se daří hůře jak v práci, tak ve škole, neumějí dobře česky a neznají se téměř s žádnými Čechy.
Po 1. červenci 2023 byla výrazně omezena státní podpora ubytování uprchlíků, a tak lidé z ubytoven hledají možnosti normálního bydlení v bytech.
Proč nabídnout bydlení uprchlíkům?
Solidarita
I když jsou uprchlíci z Ukrajiny v České republice převážně dočasně, dočasnost trvá už více než rok a možná bude i delší. Na ubytovně s mnoha dalšími osobami je obtížné tak dlouho bydlet. Uprchlíci jsou lidé, kteří prošli traumatickou zkušeností, ztratili svého příbuzného nebo v ČR “jen” čekají na konec války. Pomůžeme jim tím, že jim nabídneme soukromí a důstojné bydlení.
Integrace
Nejlépe integrovaní jsou ti ukrajinští uprchlíci, kteří v České republice našli zaměstnání, jsou začleněni do české společnosti a jejich děti navštěvují školská zařízení. Uprchlíci, kteří bydlí v bytech a jsou v kontaktu s českými ubytovateli, mají k začlenění blíže.
Obohacení
Poskytnutí bydlení uprchlíkům není jen jednostrannou pomocí. Často vede k vzájemnému obohacení, podpoře i trvalým přátelstvím. Setkání s novou kulturou, poznání vlastních schopností a hranic jsou cennými zkušenostmi pro další život.
Jak to funguje
Jak nabídnete bydlení? Co se stane s vaší nabídkou? Kdo má k vaší nabídce přístup?
Vyplníte formulář, ve kterém popíšete nabízené ubytování. Po odeslání formuláře Vám do emailu přijde odkaz, prostřednictvím něhož ověříte svůj email. Ten bude sloužit jako vaše přihlašovací jméno. Vaše nabídka bude zpřístupněna v neveřejné sekci platformy pomahejukrajine.cz, a to z důvodu bezpečnosti a ochrany vašeho soukromí. Na platformě vám rovněž vznikne uživatelský účet, ve kterém můžete nabídku dále upravovat. Během několika dní vás případně zkontaktujeme a ověříme, zda jsou informace o nabídce ubytování srozumitelné a úplné.
Vaše nabídka se skrze platformu pomahejukrajine.cz dostane do rukou pracovníkům registrované pomáhající organizace, které mají za poslední měsíce s podporou uprchlíků zkušenosti.
Přesný popis nabízeného ubytování je důležitý, aby pracovníci organizace mohli svým klientům vybrat ubytování podle jejich potřeb a vašich možností.
Můžete sami i některou z organizací oslovit a na svou nemovitost ji upozornit.
Pokud byste chtěli svou nemovitost nabídnout přímo konkrétní organizaci, můžete oslovit například Sdružení pro integraci a migraci a jejich projekt Uprchlíci vítejte.
Pracovníci pomáhajících organizací zprostředkují prvotní kontakt a pomohou domluvit se na podmínkách ubytování. Každá organizace má vlastní postup, jak potřeby ubytovatele a uprchlíka sladit ke vzájemné spokojenosti. V každém případě platí, že jak uprchlíci, tak ubytovatelé se na organizaci mohou v případě potřeby obrátit.
Pokud půjde všechno dobře, stanete se ubytovatelem, poskytujícím ubytování uprchlíkovi či rodině uprchlíků. Pomáhající organizace vám bude asistovat např. s návrhem nájemní či podnájemní smlouvy. Ubytovaný uprchlík následně musí svou novou adresu do 3 dnů registrovat u Ministerstva vnitra (Odboru Azylové a migrační politiky).
Při poskytnutí solidárního ubytování potřebují dlouhodobou podporu ze strany pomáhajících organizací jak uprchlíci, tak ubytovatelé. Zůstaňte prosím v kontaktu s pomáhající organizací a řešte s ní nejasnosti či problémy. V případě potřeby se můžete obrátit i na nás.
Podporu uprchlíkům nebo i vám mohou poskytnout i infolinky specializované na informování cizinců.
Podpora ubytování uprchlíků v domácnostech
Mnoho rodin se rozhodlo své domácnosti a/nebo vlastní nemovitosti dočasně poskytnout ukrajinským uprchlíkům k bydlení. Stát bydlení uprchlíků do určité míry finančně podporuje, i když se míra podpory neustále snižuje. Od července 2023 již není vyplácen příspěvek pro solidární domácnosti a podpora bydlení je začleněna do humanitární dávky pouze pro ty nejpotřebnější.
Pravidla podpory platná od 1.7.2023
Solidární domácnosti nedostávají od státu žádný příspěvek. S uprchlíky uzavírají nájemní smlouvu a uprchlíci své ubytování hradí z vlastních prostředků.
Pokud uprchlíci nemají žádné příjmy, nebo jsou jejich příjmy velmi nízké, mohou získat humanitární dávku, jejíž součástí jsou i tzv. započitatelné náklady na bydlení. Tyto finanční prostředky jsou určené na úhradu bydlení. Od 1.8.2024 je výše započitatelných nákladů na bydlení stanovena na 6.000 Kč na osobu a měsíc pro zranitelné osoby a 4.000 Kč pro ostatní osoby.
Od 1.8.2024 byl zrušen rozdíl mezi výší započitatelných nákladů na bydlení v bytech v evidenci MPSV a v jinýách prostorách.
Ve společně posuzovaném okruhu osob se zohlední započitatelné náklady nejvýše 5 osob, nejprve se zohledňují zranitelné osoby. (web MPSV, nařízení vlády 228/2024)
Pozor, pro každého ubytovatele platí povinnost registrovat cizince ubytované v nájmu
Zákon o pobytu cizinců ukládá, že ubytovatel, který poskytuje cizincům ubytování za úhradu nebo ubytovává více než 5 cizinců, je povinen oznámit jejich ubytování cizinecké policii, a to do 3 dnů. Výjimkou je situace, kdy lze ubytované cizince a ubytovatele považovat za osoby blízké. Pravidlo platí i pro ubytování držitelů dočasné ochrany.
Ubytovatel a jeho povinnosti (web Policie ČR)
Návod na přihlášení cizince, tiskopisy (Policie ČR)
Započitatelné náklady na bydlení
Započitatelné náklady nejsou samostatnou dávkou, kterou dostanou všichni uprchlíci. Jsou součástí humanitární dávky, která sestává z:
- životního nebo existenčního minima (konkrétní výše závisí na věku uprchlíka, délce pobytu v ČR a jeho zdravotním stavu), a
- započitatelných nákladů na bydlení nebo ubytování (jejich výše je dána nařízením Vlády ČR). Tato částka je určena na úhradu bydlení.
Humanitární dávku dostane jen ten uprchlík (nebo rodina, tzv. okruh společně posuzovaných osob), jehož příjmy a úspory nepřekračují součet životního/existenčního minima a započitatelných nákladů na bydlení. Kdo nemá žádné příjmy, dostane dávku v plné výši. Kdo má příjmy nižší, dostane doplatek do výše dávky.
Podrobné informace o humanitární dávce (infoservis Konsorcia NNO pro profesionály v oblasti integrace)
Než do toho půjdete, ujasněte si:
Kdo může ubytovat uprchlíka?
Ubytovávat může každý, jak vlastník nemovitosti, tak nájemník. Je však vždy nutné dbát na přiměřený počet osob v bytě a povinnosti vůči vlastníku nemovitosti.
Je potřeba, abych ubytovaným uprchlíkům pomáhal?
Není to potřeba. Váš obrovský přínos je již v tom, že umožníte lidem důstojně bydlet. Zároveň uprchlíci obecně uvítají každou pomoc. Například kde jsou obchody s potravinami, kde dětská hřiště nebo úřady, doprovod do školy, propojení s dalšími lidmi, konverzace v češtině, to všechno může velmi pomoci. Se složitějšími otázkami a řešením životních situací, které vyžadují profesionální pomoc, je lépe se obrátit na pomáhající organizace.
Kde mohu ubytovat uprchlíka?
V nemovitostech zkolaudovaných k využití pro účely bydlení.
Na jak dlouho mohu poskytnout ubytování?
Záleží na dohodě obou stran. Doporučujeme si tyto záležitosti vyjasnit dopředu.
Jak proběhne nastěhování?
Nastěhování může být náročné pro obě strany. Požádejte pomáhající organizaci, ať nové nájemníky doprovodí a pomůže jim se zabydlet. Společně si pak můžete vyjít na procházku – ukažte jim, kde je obchod, zastávka, hřiště pro děti.
Jak energeticky náročné je bydlení, které poskytuji?
Na Ukrajině jsou ceny elektřiny i plynu výrazně levnější než v ČR a uprchlíci mohou být zvyklí topit více, než je potřeba. Je třeba, abyste se předem dobře domluvili na úhradě nákladů za energie.
Budete používat společné prostory?
Stanovte si s předstihem jasná pravidla pro užívání společných prostor, jako je chodba nebo zahrada. I uprchlíci ocení, když budou přesně vědět, co od bydlení čekat a kde jsou jejich hranice.
Můžu uprchlíky odmítnout?
V případě, že po prvním kontaktu zjistíte, že uprchlíky nemůžete z jakéhokoliv důvodu ubytovat, je možné je odmítnout. Tyto záležitosti vždy řešte přes pomáhající organizaci, která je v těchto případech k dispozici.
Musím s nájemníky uzavřít smlouvu?
Ano, písemná nájemní smlouva je potřeba, nejen pro úpravu nájemního vzathu, ale také jako doklad o ubytování, který uprchlík potřebuje. Dvojjazyčné vzory smluv jsou k dispozici zde (Nájemní smlouva, podnájemní smlouva) nebo na webu MPSV k Evidenci bytů a smluv.
Kontakt a komunikace s uprchlíky z Ukrajiny
Rozhodli jste se ubytovat uprchlíky? Nabízíme vám materiály, které vám mohou pomoci při komunikaci s uprchlíky nebo mohou zodpovědět vaše otázky.
Pro efektivnější komunikaci
O všem důležitém s nájemníky komunikujte. Ale i při dobré vůli může někdy v komunikaci dojít k nedorozumění, částečně i vlivem kulturních rozdílů.
Na rychlé překlady jsou nejvhodnější internetové překladače Charles Translator (mobilní aplikace pomůže i s překladem mluvené řeči) a DeepL. S tlumočením Vám pomohou např. na asistenční infolince Charity ČR.
Další důležité odkazy
Vzory nájemních smluv: Dvojjazyčné vzory smluv od organizace SIMI, vzory smluv na webu MPSV
Pomáhej Ukrajině, na naší platfromě můžete vyhledat nabídky materiální pomoci, doprovodu nebo dopravy, které můžete potřebovat při zabydlování uprchlíků.
Informační servis k situaci uprchlíků je náš rozcestník pro profesionály v oblasti integrace, najdete tady ale důležité kontakty a aktuální informace z legislativy.
Naši Ukrajinci je rozcestník ministerstva vnitra pro Ukrajince i pro ty, kteří chtějí pomoct.
Zkušenosti hostitelských rodin pro uprchlíky z Ukrajiny Facebooková skupina, ve které domácnosti sdílí zkušenosti s bydlením s uprchlíky z Ukrajiny a navzájem si pomáhají.
Jak pomáhat a rozumět?
Příručka o bezprostřední pomoci uprchlíkům a kulturních rozdílech mezi ČR a Ukrajinou
PřečístPříručka pro soužití s uprchlíky
Návod, jak zajistit, aby se u vás nově příchozí cítili vítáni a v bezpečí
PřečístZáklady češtiny a ukrajinštiny pro běžné životní situace
Přehled základních komunikačních frází v češtině a ukrajinštině
NavštívitJak mluvit s lidmi zasaženými válkou
Příručka pro komunikaci s uprchlíky pro jejich blízké a dobrovolníky
PřečístZákladní interkulturní trénink
Čtyřhodinový kurz zdarma pro zájemce o interkulturním soužití se zvláštním zřetelem na nově příchozí z Ukrajiny
Více informacíRegistrační formulář pro nabídku ubytování
Vyplňte kontaktní informace o sobě, adresu a další informace o ubytování, které nabízíte. Po ověření zadaného emailu se vaše nabídka zobrazí v platformě registrovaným uživatelům z pomáhajících organizací, kteří zprostředkovávají ubytování.
Pokud již na platformě registraci máte, vložte ubytování prostřednictvím menu Moje nabídky → Nová nabídka